Archiwum aktualności


Lipiec 2012

29 lipca, na zaproszenie zaprzyjaźnionej GRH 10 Pułku Piechoty z Łowicza, wzięliśmy udział w pikniku w Bednarach k/ Łowicza. Piknik został zorganizowany z okazji nadania jednej z ulic w Bednarach, nazwy "10 Pułku Piechoty". Nasze Stowarzyszenie zaprezentowało wyposażenie Wehrmachtu z okresu kampanii Wrześniowej 1939. Można było zobaczyć replikę motocykla BMW R 71 oraz samochodu pancernego Kfz 13 "Adler". W pamięć najbardziej zapadły nam wyroby kulinarne miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich...

22 lipca nasza reprezentacja wraz z czołgiem Panzer II wzięła udział w inscenizacji wydarzeń z września 1939 w Siennicy.

Od 12 do 15 lipca byliśmy na Strefie Militarnej w Podrzeczu pod Gostyniem. Wraz z Fundacją Wojskowości Polskiej wystawiliśmy: Panzer V Panther, Panzer II, Marder II i 7TP. Ponadto jeszcze Kübelwagen, PaK40 oraz Przyczepę Sztabową. Wzięliśmy udział w kilku inscenizacjach (Tunezja 1943, Wrzesień 1939, Normandia 1944). Atmosfera, organizacja, charakter, towarzystwo... za rok na pewno znów będziemy.


Czerwiec 2012

W dniach 23-24 czerwca wzięliśmy udział w 1 Pikniku Historycznym na Zamku Książ, imprezie współorganizowanej przez członków Stowarzyszenia. Poza dioramami zaproszonych grup rekonstrukcyjnych i zwiedzaniem Zamku była również przygotowana inscenizacja epizodu z pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Miejscem inscenizacji był zamkowy amfiteatr.

 W sobotę 2 czerwca członkowie SRH AA7 w porozumieniu z Fundacją Wojskowości Polskiej, pomogli w budowie nowej hali magazynowo garażowej. Nasze Stowarzyszenie, oprócz użytkowania, także opiekuje się sprzętem pancernym i parkiem artyleryjskim. Nowa hala zabezpieczy pojazdy i działa od opadów atmosferycznych. Prace serwisowe będzie można prowadzić bez względu na porę roku, warunki atmosferyczne czy porę dnia (jest zamontowane oświetlenie). Czujemy sie współodpowiedzialni za powierzany nam sprzęt, dlatego też zmobilizowaliśmy siły i środki do budowy hali. Przy wykorzystaniu Mardera II i samochodu pancernego Wz.34 jako samobieżnych podestów monterskich, praca szła nad wyraz sprawnie. Musieliśmy jedynie zmagać się z przelotnym deszczem i porywistym wiatrem. Przy naciąganiu poszycia dachu, kilkukrotnie musieliśmy "sztormować" plandekę, żeby wiatr nam jej nie zerwał... Było to sporym wyzwaniem.
Podsumowując: 10 ludzi, 8 roboczogodzin... i hala stoi.
Od razu zaparkowaliśmy w niej Mardera II, samochód pancerny Wz.34 oraz armatę przeciwpancerną PaK 40.
I nie jest to nasze ostatnie słowo.


Maj 2012

W dniach 26-27 maja uczestniczyliśmy też w Konwencie Gier Strategicznych Grenadier w Warszawie. Wystawiliśmy załogi Marder II, Kfz 13 i PaK 40. Towarzyszył też Kübelwagen.

19 maja nasza reprezentacja jako załoga czołgu Panzer II oraz 7TP wzięła udział w kolejnej edycji Bitwy Wyrskiej.

W dniach 11-13 maja odbyły się Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Mamy nadzieję, że była to pierwsza z długiego cyklu imprez w Łabiszynie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia tego wydarzenia. Jesteśmy bardzo wdzięczni niezmiernie pomocnej i pozytywnie nastawionej lokalnej społeczności z Burmistrzem, Panią Dyrektor szkoły, pracownikami Łabiszyńskiego Domu Kultury oraz Łabiszyńską Aktywną Młodzieżą na czele. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom oraz partnerom za współpracę przy tworzeniu imprezy. >Więcej (informacje, filmy, zdjęcia) tutaj<

W niedzielę 6 maja nasze siły pancerne i lotnicze uczestniczyły w Ryczywole w rekonstrukcji walk o Przedmoście Maciejowickie z września 1939 roku. Siłę ognia na ziemi po stronie niemieckiej zapewniały czołg Panzer II i samochód pancerny Kfz13. Tym razem było też możliwe przedstawienie pierwszej na rekonstrukcjach w Polsce widowiskowej walki powietrznej dwóch samolotów spod znaku SRH AA7. Pierwszej na rekonstrukcjach w Polsce. W załodze polskiego czołgu 7TP również była reprezentacja naszego Stowarzyszenia.

W dniach 04-05.05.2012 reprezentacja Stowarzyszenia gościła w Wałczu na corocznej imprezie z cyklu "Obrazy II wojny światowej" organizowanej przez Muzeum Ziemi Wałeckiej. Tegoroczne wydanie miało wyjątkowy charakter, bowiem towarzyszyło otwarciu Skansenu Fortyfikacji - placówki, która ma przybliżyć aspekt militarny Wałcza (i całego Wału Pomorskiego) podczas II Wojny Światowej. Tym razem braliśmy udział w czterech epizodach - dwóch osadzonych w realiach frontu wschodniego 1944-45, jednym prezentującym walki z frontu włoskiego (Monte Cassino) oraz czwartym - ukazującym działania z frontu zachodniego (Holandia 1944).

Przed nadciągającym sezonem, który od pierwszego majowego weekendu zapowiada się baaardzo pracowicie, w porozumieniu z p. Grzegorzem Klimczakiem (PanzerProjekt), p. Jackiem Habrem (Fundacja Wojskowości Polskiej), członkowie naszego Stowarzyszenia dokonali przeglądu sprzętu pancernego i artyleryjskiego. Czołgi Panzer II dostały nowy lakier, który po planie filmowym w Modlinie juz nie jest taki nowy... Zostały namalowane także nowe oznaczenia, choć ze względu na temperaturę, jeszcze nie wszystkie ( na jednym czołgu brak jest numerów taktycznych oraz na obu pancernych czarno-żółtych rombów. Czołgi tradycyjnie będą nosiły oznakowanie 4 Dywizji Pancernej WH. Różnicą będą białe krzyże. Niektóre inscenizacje (jak choćby Mława) dotyczą pierwszych dni wojny, a wtedy krzyże były jeszcze białe. Oprócz białych krzyży, czołgi dostaną białe pasy identyfikacyjne dla lotnictwa. Podwozie jednej 'dwójki' zostało zabudowane na Mardera II (przed nadchodzącą inscenizacja w Wałczu i Łabiszynie). Wóz dostał oznaczenia 49 PanzerJager Abteilung 4 Dywizji Pancernej WH. Armata przeciwpancerna PAK 40 oprócz nowej farby dostała oznaczenia 1 baterii ppanc i kilka 'killing rings'...:))) To jeszcze nie koniec prac. Cały czas trwa doposażanie Panthery. Następna tura prac przy sprzęcie, w czerwcu, bo w maju... cały czas w boju...


Kwiecień 2012

19.04.2012 dwoje z członków Stowarzyszenia wspierało ekipę realizującą teledysk "Polska jest ważna" do drugiego singla promującego płytę "BAR LA CURVA / PLAMY NA SŁOŃCU" zespołu Kazik Na Żywo. Członkowie SRH AA7 dostarczyli m.in. mundury oraz służyli konsultacjami (wszelkie "niepoprawności" są zamierzone). Jesteśmy wdzięczni za wspomnienie o nas w opisie teledysku i polecamy się na przyszłość. To już kolejna nasza współpraca z Kazikiem Staszewskim.


Marzec 2012

W dniach 09-11.03.2012 ponownie dzięki gościnności władz i mieszkańców Łabiszyna przeprowadziliśmy nasze manewry. Była to przede wszystkim okazja do poznania kolejnych elementów taktyki pola walki na poziomie plutonu i dokładnego zapoznania się z terenami inscenizacji majowych "Łabiszyńskich Spotkań z Historią". Mogliśmy też poznać się z kilkoma nowymi kandydatami na Rekrutów a oni mieli sposobność przekonać się o charakterze SRH AA7. Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, dzięki którym nasze manewry mogły się odbyć w tym miejscu. Pozdrawiamy też kolegów ze Stowarzyszenia Miłośników Historii i Oręża z Bydgoszczy, którzy wsparli podczas manewrów naszą reprezentację WP.


Styczeń 2012
SRH AA7 rok 2012 zaczęło od kolejnej wizyty na planie zdjęciowym filmu "Kloss - Stawka większa niż śmierć". Miejscem, gdzie miała miejsce kontynuacja zdjęć, był port wojenny w Helu. Całość była realizowana ponownie w trybie "od zmierzchu do świtu". Efekt pracy ekipy filmowej coraz bliżej. Premiera już w marcu 2012.

W dniach 06-08.01.2012 w Leśnej Hucie miały miejsce ćwiczenia taktyczne, zorganizowane przez GRH 82nd "Paraglite" przy współpracy z Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska. Na blisko trzydniowe spotkanie SRH AA7 wystawiło reprezentację, która wzięła udział w zajęciach teoretycznych oraz terenowych. Osią całego spotkania było działanie pododdziałów w sile drużyny i ich wzajemna współpraca w wykonywaniu zadań. Spotkanie w Leśnej Hucie było też okazją do omówienia założeń programowych i wstępnego "zaprojektowania" planowanego na sierpień 2012, szóstego już wydania "D-Day Hel".

 

Piątek 13 stycznia był ostatnim dniem zdjęciowym filmu "Hans Kloss - Stawka większa niż śmierć". Również tego dnia nasze Stowarzyszenie zakończyło udział w realizacji filmu biorąc udział w ostatnich zdjęciach. Bilans kilku planów i kilkunastu dni oraz nocy zdjęciowych jest dla nas bardzo udany. Udział w projekcie, który - choć jest zrealizowany jako samodzielny film - jest jednocześnie w pewnym stopniu kontynuacją znanego wszystkim miłośnikom historii (i nie tylko im) serialu, był dla nas ciekawym i bardzo interesującym doświadczeniem.

 


Grudzień 2011
W dniach 14 oraz 19-23 grudnia nasze Stowarzyszenie brało udział w realizacji kolejnej części zdjęć do powstającego od maja br. filmu pt. "Kloss - Stawka większa niż śmierć". Tym razem plenerem zdjęciowym była jednostka wojskowa w Kazuniu. Zdjęcia były realizowane w trybie "od zmierzchu do świtu", co oznaczało, iż zaczynaliśmy w późnych godzinach popołudniowych, a kończyliśmy o brzasku dnia następnego. Na ekrany kin film ma wejść już w marcu 2012 roku.

 

 

 


Listopad 2011
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na temat SRH AA7 zamieszczonym w listopadowym wydaniu specjalnym nr 6(22)/2011 czasopisma Militaria XX wieku. W tym samym numerze znajduje się między innymi relacja ze Strefy Militarnej, w której braliśmy udział w tym roku.

W dniach 18-20 listopada przeprowadziliśmy w Łabiszynie k/Bydgoszczy manewry jesienne, które w całości podporządkowaliśmy szlifowaniu taktyki na poziomie drużyny i plutonu. Do powtarzanych regularnie elementów, dodaliśmy dwa nowe, które odnosiły się do alarmowych zmian stanowisk i frontu prowadzenie ognia. Całość w oparciu o historyczne wytyczne. Przeprowadziliśmy też małe zawody sprawnościowe. Uzupełnieniem tego dnia był gorący posiłek przygotowany w warunkach polowych. Zwieńczeniem manewrów była niedzielna inscenizacja przeprowadzona na łabiszyńskim rynku. Rekonstrukcja, zrealizowana siłami SRH AA7 i miejscowego Urzędu Miejskiego przy pomocy GRH Barbarossa 1941 oraz GRH Poland z Bydgoszczy była prezentacją wydarzeń z końca stycznia 1945 roku silnie oparta w wydarzeniach historycznych.

28-29.11.2011 na dziedzińcu zamku w Malborku, Stowarzyszenie wzięło udział w zdjęciach do realizowanego od wiosny br. filmu pt. "Kloss - Stawka większa niż śmierć". Jest to kontynuacja znanego serialu, która tym razem jest osadzona obok zimy 1945 roku, także w latach 70' XX wieku. Udział w filmie wzięli m.in. znani z serialu Emil Karewicz i Stanisław Mikulski. Film wejdzie na ekrany kin najprawdopodobniej wiosną 2012 roku.


Wrzesień 2011
1 września o godz. 4.45, na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, członkowie naszego Stowarzyszenia wzięli udział w widowisku pt: „Honor Żołnierza”. Widowisko w reżyserii p. Bogusława Wołoszańskiego zostało przygotowane w formie montażu rekonstrukcyjno-aktorsko-multimedialnego. Wśród zaproszonych gości był m.in. Pan Premier Donald Tusk. W inscenizacji oprócz naszego Stowarzyszenia, wzięły udział GRH Nordland, Prusy i Barbarossa. Tu składamy im serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji tego projektu.

Po zakończeniu inscenizacji, przenieśliśmy się na Plac Zgromadzeń Ludowych w Gdańsku, gdzie przez trzy dni działało Polowe Muzeum. Tam, oprócz statycznej wystawy, były dynamiczne pokazy sprawności historycznych wozów bojowych. Prezentowano też krótkie epizody dotyczące Kampanii Wrześniowej, czasów rycerskich, XIX wiecznych oraz współczesnej wojskowości.

W dniu 10.09.2011 nasze stowarzyszenie wzięło udział w inscenizacji, której celem było pokazanie walk oddziałów polskich przebijających się do Warszawy (między 19 a 21 września 1939) ze szczególnym uwypukleniem pamiętnej szarży 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. SRH AA7, razem z kilkoma innymi zaproszonymi grupami, miało okazję do zaprezentowania działań pododdziałów pancernych i zmotoryzowanych. Ciekawostką inscenizacji było wykorzystanie po raz pierwszy od 1939 roku odbudowanego polskiego czołgu lekkiego 7TP oraz zaprezentowanie blisko 70 ułanów w szarży.

Także 10.09.2011 reprezentacja SRH AA7 po raz drugi wzięła udział w nocnej inscenizacji, która odbyła się w Mszczonowie. Tym razem reprezentowała nas załoga samochodu pancernego SdKfz 13 "Adler". 

W dniach 16-18 września braliśmy udział w ostatniej w tym roku odsłonie Teatru Historii, którego miejscem tym razem był Sochaczew. Nasze Stowarzyszenie wzięło tam też udział w realizowanym dla telewizji materiale, poświęconym walkom o Sochaczew (piątek), współtworzyło Polowe Muzeum na sochaczewskim rynku (sobota) oraz wzięło udział w inscenizacji na Polach Czerwonkowskich (niedziela). Dla SRH AA7 był to trzeci Teatr Historii w tym roku i chcielibyśmy w tym miejscu podziękować Panu Bogusławowi Wołoszańskiemu za zaufanie i szereg miłych słów pod naszym adresem. Chcemy także podziękować wszystkim współpracującym z nami stowarzyszeniom i grupom rekonstrukcji historycznej, z którymi mieliśmy okazję współpracować podczas kolejnych odsłon Teatru Historii, za stworzoną wspólnie atmosferę i rzeczowe podejście do zadań na polu inscenizacji.


Sierpień 2011
W dniach 12-21.08.2011 po raz szósty braliśmy udział w D-Day Hel. Z tą imprezą jesteśmy związani od samego początku, tak jak z Muzeum Obrony Wybrzeża w którym stacjonowaliśmy, a które już od pierwszej edycji w 2006 roku, bardzo aktywnie włącza się we wszystkie działania związane z imprezą. Obok prezentacji na dioramach braliśmy udział w pięciu inscenizacjach oraz szeregu prezentacji i defilad. 10 dni na Helu było dla nas sporym wyzwaniem logistycznym, a sama impreza okazała się najbardziej złożoną i najtrudniejszą w naszej historii. Pozwoliło to nam wyciągnąć daleko idące wnioski na przyszłość. Podczas D-Day mogliśmy zaprezentować nasz sprzęt zmotoryzowany i powierzony nam pancerny oraz oficjalnie przedstawić replikę Przyczepy Sztabowej wz.38 wykonaną przez członków SRH AA7.

26 i 27 sierpnia już po raz czwarty wzięliśmy udział w największej krajowej inscenizacji walk września 1939 roku. Tym razem na pole bitwy pod Mławą (a konkretnie na jeden z odcinków toczonych tam walk) przybyło przeszło 130 rekonstruktorów w mundurach niemieckich, wśród których nasze stowarzyszenie reprezentowały: dwie drużyny piechoty zmotoryzowanej, załogi obu powierzonych nam czołgów, samolot oraz samochód pancerny. Organizowana od czterech lat przez władze Mławy wespół z Fundacją "Polonia Militaris" inscenizacja, jest jedną z najważniejszych imprez środowiska rekonstrukcyjnego (okresu II Wojny Światowej) w kraju. Rekonstrukcja w Mławie jest jednocześnie początkiem cyklu inscenizacji, w których są przybliżane walki mające miejsce we wrześniu 1939 roku.

W dniu 28 sierpnia nasze Stowarzyszenie wzięło udział w zorganizowanej przez Muzeum Wojsk Lądowych oraz Pomorski Okręg Wojskowy inscenizacji: "Falaise 1944". Podczas rekonstrukcji zajmowaliśmy północno-zachodnią flankę i razem z GRH Pionier 39 mieliśmy za zadanie nacierać na próbujące zamknąć okrążenie oddziały polskiej 1 Dywizji Pancernej. Przygotowana przez naszych przyjaciół z Torunia i Bydgoszczy inscenizacja, oraz licznie zgromadzony sprzęt (w tym czołgi) zasługują na jak najwyższe uznanie. Liczymy na to, że nie jest to ostatnia tego typu inicjatywa, a rekonstrukcje, których animatorem będzie Muzeum Wojsk Lądowych, na stałe wpiszą się do naszego kalendarza.
 


Lipiec 2011
W dniach 7-10 lipca wzięliśmy udział w czwartej już edycji Strefy Militarnej Gostyń-Piaski. Tym razem AA7 zaprezentowało osadzone w realiach Normandii 1944 roku ruchome stanowisko dowodzenia z przyczepą sztabową wz.38 (jedyny egzemplarz takiej repliki w Europie). Uzupełnieniem prezentacji był czołg średni Panther, samochód terenowy VW Typ82 Kübelwagen, ciężarówki Klöckner-Humboldt-Deutz S-300 i Borgward, działo przeciwpancerne PaK40 oraz samolot rozpoznawczy (stylizowany na model Fieseler Fi156 Storch). Braliśmy udział w trzech inscenizacjach: walki KG von Luck z kanadyjskimi spadochroniarzami, Tunezja 1943 oraz Falaise 1944. Jesteśmy dumni z tego, że nasze Stowarzyszenie otrzymało wyróżnienie przyznane przez fotoreporterów za najlepszą prezencję i najbardziej fotogeniczną grupę zlotu. Ozdobą naszej dioramy był czołg PzKpfw V Panther zbudowany w ramach Panzer-Projektu, w warsztacie p. Grzegorza Klimczaka. Wóz otrzymał na gostyńskim zlocie nagrodę specjalną.


Czerwiec 2011
W dniach 03-05.06.2011 reprezentacja naszego stowarzyszenia wzięła udział w II edycji operacji "Overlord", która miała miejsce w Policach (k/Szczecina). Zorganizowana przez polickie stowarzyszenie "Bastion" oraz szczecińskie "Zachód 1944" razem z GRH "549 VGD" impreza, składała się z trzech inscenizacji, które tematycznie były osadzone w normandzkich realiach czerwca 1944 roku. Nasze stowarzyszenie mogło zaprezentować działon p-panc (działo PaK 40 z obsługą) oraz sekcję ubezpieczenia, wchodzące w skład 21 Pz.Div.

W ostatni weekend czerwca wzięliśmy udział w pierwszej odsłonie "Wielkiego Teatru Historii" przygotowywanego przez Bogusława Wołoszańskiego. Prezentowaliśmy oddziały 4 Pz.Div. nacierające na pozycje Wołyńskiej Brygady Kawalerii w rejonie miejscowości Mokra. Poza drużyną strzelców zmotoryzowanych wystawiliśmy dwa czołgi PzKpfw II, samochód pancerny Kfz 13, dwa motocykle, obsługi karabinów maszynowych MG34 oraz naszego nieustraszonego pilota w samolocie zwiadowczym, który tym razem zajmował się bombardowaniem pozycji przeciwnika. Gościnnie stanowiliśmy też część załogi opancerzonego pojazdu rozpoznawczego SdKfz 231.


Maj 2011
W dniach 06-07.05.2011 przeprowadziliśmy na toruńskim poligonie wiosenne ćwiczenia, gdzie obok typowych zadań realizowanych przez pododdziały na szczeblu drużyny i plutonu, dużą uwagę poświeciliśmy działaniom oddziałów rozpoznawczych. Do tego celu wyodrębniliśmy zmotoryzowaną drużynę zwiadu Wojska Polskiego oraz dwie drużyny Wehrmachtu wsparte działonem przeciwpancernym. Obok niezależnie realizowanych modułów taktycznych, całość wykorzystaliśmy do realizacji materiału filmowego. Sobotę 7 maja zakończyliśmy Walnym Zebraniem Wyborczym i omówieniem planów na najbliższe miesiące, wśród których szczególne miejsce zajmuje lipcowy Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej w Gostyniu/Piaskach oraz kolejne wydanie operacji "D-Day Hel".

08.05.2011 wzięliśmy udział w inscenizacji pt. "Operacja Ziegelei" zorganizowanej przez "Muzeum Ziemi Wałeckiej" z Wałcza oraz "Theatrum Historica s.Pz.Abt. 503" z Piły. Była to kolejna, bardzo udana rekonstrukcja, realizowana rokrocznie w cyklu "Ostatnie dni II Wojny Światowej". Tym razem w Wałczu mogliśmy zaprezentować zmotoryzowaną drużynę zwiadu Wojska Polskiego, oraz (prezentując Wehrmacht) dwie sekcje CKM z pełną obsługą, działon przeciwpancerny PaK 40 oraz osłaniającą całość drużynę grenadierów pancernych.


Kwiecień 2011
W dniu 08.04.2011 przedstawiciele Stowarzyszenia wzięli udział w zorganizowanym przez kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego, I Ogólnopolskim Forum Odtwórstwa Historycznego. Celem spotkania, obok integracji środowisk zaangażowanych w odtwórstwo historyczne, była wymiana doświadczeń oraz próba podsumowania dotychczasowej współpracy z placówkami muzealnymi.
Więcej na temat Forum oraz poruszanej podczas jego trwania problematyki może znaleźć na stronach Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
 


Luty 2011
18-20.02.2011 przeprowadziliśmy w Skansenie Rzeki Pilicy Zimowe Manewry, które po raz kolejny były podporządkowane zagadnieniom związanym z taktyką stosowaną przez pododdziały w sile drużyny i plutonu (w ćwiczeniach wzięło udział prawie 30 ludzi). Dwie drużyny grenadierów Wehrmachtu oraz drużyna zwiadu 1 AWP wsparta czołgiem T-34-85. Załogę czołgu stanowili członkowie Stowarzyszenia Klubu Pancernych. Tym razem ćwiczyliśmy rozwijanie plutonu do ataku na umocniony punkt oporu. W tym celu wykorzystaliśmy będący na terenie Skansenu odrestaurowany Ringstand 58c 'Tobruk' z fragmentem okopów. Celem utrwalenia przypomnieliśmy sobie też poruszanie się w terenie odkrytym i nasyconym, oraz współdziałanie piechoty z czołgiem. Ćwiczenia polegały - jak zawsze - na omówieniu zadań, kilkukrotnym przećwiczeniu i omówieniu zauważonych błędów. Był czas na ogrzanie się przy ognisku, była przerwa na posiłek i gorącą herbatę. Teren Skansenu jest wręcz wymarzony do tego rodzaju działań. To taki poligon w pigułce - jest teren otwarty, zalesiony, są przeszkody terenowe, jest fragment okopu i schron. Można ćwiczyć wszystkie elementy taktyki na szczeblu drużyna - pluton. SRH AA7 składa serdeczne podziękowania Dyrektorowi Skansenu, Panu Andrzejowi Kobalczykowi za udostępnienie terenu do ćwiczeń. Dziękujemy też Stowarzyszeniu Klubu Pancernych za wsparcie pancerne.


Styczeń 2011
Członkowie Stowarzyszenia, brali czynny i aktywny udział w kolejnym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze reprezentacje wzięły udział w zbiórkach podczas pikniku w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim oraz na Starym Mieście w Warszawie, gdzie przebrany w kombinezony maskujące patrol bardzo oryginalnie wplótł się prowadzoną na tym terenie kwestę. Za rok znów zagramy z Orkiestrą.